List otwarty w sprawie Gdańska

Poniżej zamieszczamy nasz list otwarty w sprawie pomówień, jakie dotykają Gdańsk. List został rozesłany do redakcji gazet, czasopism i portali.

Gdańsk 19.07.2019 r.

Społeczny Komitet Budowy Pomnika Poległych Stoczniowców 1970 w Gdańsku protestuje przeciwko nikczemnym pomówieniom oddzielającym Gdańsk od Polski.
Perfidna i nieodpowiedzialna propaganda wspierana przez władze państwowe, wykorzystuje każdy pretekst by wolność ducha, otwartość i odwagę naszego miasta i władz lokalnych przedstawić jako tendencję antypolską, zapatrzoną w tradycję niemiecką.
Jest to bezwstydnym zamazywaniem prawdy o tym, że to właśnie Gdańsk wraz z całym Trójmiastem i Pomorzem otworzył naszej Ojczyźnie drogę do prawdziwej niepodległości , tym samym wsunął się na czołowe miejsce w powojennej historii Polski.
Jesteśmy dumni z dokonań naszego miasta, postawy tutejszych mieszkańców, z naszych dokonań w przeszłości i teraźniejszości, szerokich horyzontów, kultury, w której doceniamy również elementy niemieckie i europejskie. Kierujemy się starą gdańską zasadą: nec temere nec timide – bez strachu, ale z rozwagą .
Uważamy się za awangardę współczesnego polskiego patriotyzmu. Nikt nam tego nie odbierze.
Apelujemy do wszystkich, którzy takie próby podejmą, by nie szkodzili Polsce.

Za zarząd Społecznego Komitetu Budowy Pomnika Poległych Stoczniowców
Przewodniczący                               Sekretarz
Henryk Knapiński                             Sławina Bądkowska-Kosmulska