Nadanie tytułu doktora honoris causa KUL JPII Krzysztofowi Pendereckiemu

Penderecki doktorem honoris causa KUL JPII

Uchwałą Senatu Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II z dnia 16 czerwca 2016 roku nadano prof. Krzysztofowi Pendereckiemu tytuł doktora honoris causa. Uroczystość wręczenia tytułu odbyła się 14 października 2016 roku w auli imienia kardynała Stefana Wyszyńskiego podczas V. Kongresu Kultury Chrześcijańskiej.

Profesor Krzysztof Penderecki jest członkiem Społecznego Komitetu Budowy Pomnika Poległych Stoczniowców 1970 w Gdańsku. W roku 1980 na prośbę naszego komitetu i z akceptacją Lecha Wałęsy poprzez Krystynę Zachwatowicz-Wajdę kompozytor napisał lament Lacrimosa, który został wykonany podczas uroczystości odsłonięcia pomnika w dniu 16 grudnia 1980 roku.  W związku z tym poczułem się w obowiązku jako przewodniczący Komitetu być obecnym na tej uroczystości i  wręczyć kilka egzemplarzy naszej książki opisującej genezę budowy Pomnika oraz uroczystość jego odsłonięcia. Książka powstała z tekstów Jacka Susuła z Tygodnika Powszechnego, z grudnia 1980 i stycznia 1981 roku oraz ze zdjęć dokumentujących budowę. Podarunek ten sprawił państwu Pendereckim radość i był miłą niespodzianką.

Następnie o godzinie 12,30 w kościele akademickim została odprawiona uroczysta Msza Święta, której przewodniczył kardynał Gianfranco Ravasi z Watykanu wraz z licznymi koncelebrantami.  Mszę św. ofiarowano w intencji ś. p. arcybiskupa Józefa Życińskiego byłego ordynariusza archidiecezji lubelskiej oraz za duszę ś. p. Andrzeja Wajdy, członka naszego stowarzyszenia.  Andrzej Wajda był wraz ze swą małżonką Krystyną Zachwatowicz-Wajdą w grudniu 1980 roku reżyserem uroczystości odsłonięcia pomnika.

Henryk Knapiński

 

Poniżej galeria z uroczystości, zdjęcia Henryka Knapińskiego